Negatif Basınçlı İzolasyon Odası Cihazı

İzolasyon odalarında negatif basınç oluşturmak üzere tasarlanmıştır

Odadaki havayı negatif basınca düşürürken dışarı atmış olduğu havayı HEPA filtreden geçirir. Böylece 0,3 mikrondan büyük bakteriler HEPA filtrede tutulur, 0,3 mikron boyutundan küçük olan bakteri ve virüsler  ise cihaz içerisinde bulunan oksidasyon sistemi ile inaktive eder. Böylelikle cihaz ortamı negatif basınçta tutar ve dışarı atılan havayı bulaşıcı hastalıklardan temizler.

Negatif Basınçlı İzolasyon Odası Cihazların Amacı

Bir hastanedeki negatif basınçlı izolasyon odası cihazlarımız oda içinde havadaki kirleticileri tutmak için kullanılır. Virüsler, bakteriler, mantarlar, mayalar, küfler, polenler, gazlar, VOC’ler (uçucu organik bileşikler), küçük parçacıklar ve kimyasallar, bir hastanede bulabileceğiniz daha geniş hava kaynaklı patojenler listesinin bir parçasıdır.

Hava yoluyla bulaşan enfeksiyonları olan hastalar için genellikle negatif basınçlı bir izolasyon odası cihazları kullanılır. COVID-19 şu anda hava yoluyla bulaşan bir hastalık olarak görülmese de, CDC’ye göre, koronavirüse yakalandığı bilinen bir hasta onu kişiden kişiye yayabilir. Bu, birbirleriyle yakın temas halinde olan kişiler (yaklaşık 6 fit içinde) veya enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen solunum damlacıkları yoluyla anlamına gelir.

Negatif Basınçlı İzolasyon Odası Cihazları Fiziksel Özellikleri

İzolasyon odasına geçişler, giriş ve çıkışlar aşamalı olmalı, izolasyon odalarının diğer mekanlar ile direkt ilişkisi olmamalı, mutlaka ikinci bir kapısı ve girişi olmalıdır.

  • İzolasyon odasının her iki giriş bölümünde de otomatik kapı olmalıdır.
  • İzolasyon odasında ilk giriş alanında el yıkamak için fotoselli lavabo, önlük giyilip çıkarılması için askılık, temiz ve kirli malzemelerin konulması için dolap ve çöp kovası olmalıdır.
  • Duvar, tavan ve yer kaplaması için antibakteriyel boya veya kaplama malzemesi kullanılmalıdır. Bu kaplama malzemeleri dış etkilere, dezenfeksiyon maddelerine dayanıklı, çizilmez, leke tutmaz, kırılmaz ve genleşmez olmalıdır.
  • Duvarlarda kolon veya dekoratif amaçlı girinti çıkıntılar en aza indirgenmeli, el veya paspas girmeyen noktalar kesinlikle olmamalıdır.
  • İzolasyon odasının dış ortam ile ilişkisi olmamalı, kullanılan pencerelerin amacı sadece gün ışığı  olmalıdır. Pencereler kesinlike açılır tipte olmamalıdır.
  • Yoğun bakım veya izolasyon odaları ile hasta yataklarının bulunduğu alan içerisinde kesinlikle tuvalet bulunmamalıdır.